Jdi na obsah Jdi na menu

 


Říjen 2019 - Návštěva včelí farmy - Švédsko

25. 10. 2019

Během naší návštěvy Švédska jsme si dohodli schůzku s Janem Rosenfeldem, předsedou Asociace včelařů v Uppsale. Jan se zajímá o včelařství už 43 let. Ve svém zázemí pořádají kurzy pro začátečníky, mají moderní vybavení a umožňují místním včelařům vzdělávání, půjčují např. medomet pro vytáčení medu nebo jim umožní si jejich med vytočit v jejich prostorách. Prostřednictvím dotace získali i moderní mikroskop, který dovede určit kvalitu a typ jejich medu. Obhospodařují na tomto stanovišti celkem 15 úlů. V letošním roce měli dvě silné snůšky, pampelišku a lípu.

Mezi rozšířené druhy včel mají hojně zastoupenou včelu buckfastskou, kraňskou a norskou. Většinou používají mezistěny, krajní rámky během roku používají k vyřezávání trubčiny. Rámek je rozdělen na tři sekce a po deseti dnech vyřezávají pouze jeden díl (1/3rámku). Včelařit může kdokoliv, povinné odevzdání měli k rozborům jako je nařízené u nás u nich není. K léčení používají organické látky. Kyselinu mravenčí po odběru medu a v zimním období bez plodu ošetřují 1x kyselinou šťavelovou. Včelaři více k severu mají delší bezplodé období a kleštík prý tímto vlivem málo přežívá.

Výroba medoviny z hlediska obsahu alkoholu u nich není povolena. Propolisové tinktury v alkoholu také nejsou zákonem nepovolené. Včelstava jdou do zimování s cca 20 kg zásob. Poslední dobou jim narůstá problém s používám pesticidů, které mají jako všude vliv na vitalitě včelstev. V letošním roce jim výrazně vzrostl problém s morem včelího plodu a došlo k výraznějším úhynům než v předchozích letech. Nemoc likvidují ochranným pásmem a spálením úlů obdobně jako u nás.

Zájem o včelařství ve Švédsku stoupá, všechny kurzy mají předem brzo vyprodané. V příčinách vzniku a šíření nemocí má své zastoupení také přístup včelařů, kteří nemají potřebné odborné znalosti. Cena 700g sklenice medu se pohybuje v přepočtu kolem 220 korun. Zákazníci čím dál tím více vyhledávají med od včelařů, protože kvalita medu v obchodech není obdobně jako u nás odpovídající.

obrazek1.jpg